Nameraval sem še nekaj časa "skrivati", kaj počnem zadnje čase. Pač na temo, kaj delam, ko ne delam. (Kaj pa kaj delaš, Samo? Delaš kaj?) Pa si mislim: kaj pa mam skrivati?!
Prav nič.

Torej. Ko nisem nič delal, sem napisal kratek roman z naslovom Nemi grad.

Najprej sem mislil biti o tem tiho. Saj veste, vraževerje pa to. In lepo počakati, da imaš knjigo v rokah, potem pa se slikati in spodaj napisati: "Pravkar - še topla - iz tiskarne, jupi!" itd. "Pridite na predstavitev." Itd. In: "Hvala založbi, da je verjela vame, in uredniku, ki me je sk...-lincal, in mami in atu, da sta me spravla na svet, da ga lahko zdaj opazujem in opisujem."
In tako dalje.
Ko se v nadaljevanju že kar vidim, kako v Hollywoodu predstavljam svojo knjigo vsem trem tam živečim Slovencem v zamejstvu in po svetu. Ter seveda tujim scenaristom, ki se kar tepejo za mojo zgdobo. Abaut kastl, veri interesting, and surprajzing, ofkorz. Če sem pripravljen prodati pravice? Hau jes nou  - kako da ne!

No, in ker je bila ravno prilika oz. imenitna iztočnica - vprašanje Kaj pa kaj delaš? - pač povem kar zdaj: Friziram Nemi grad.

Tudi moja mama je bila frizerka.
Ena založba bi imela roman na papirju čez dva meseca, druga čez dve leti, tretja prihodnje leto, četrta je rekla, da bi, ampak nič, kdaj bi.

In kaj zdaj cincam?

Prepisujem roman.
Sicer ne s peresom na papir, kot kak srednjeveški menih, se pa tako počutim. V svoji celici, za mizo, že dneve in dneve. V bistvu tedne in tedne. Friziram prizore s tega nemega gradu.

Deseta verzija (V.10) se mi je zdela pred kakšnim dobrim mesecem končna; dovolj dobra, "final.doc". Poslal sem jo na par založb. Potem pa sem delal neke druge reči (mogoče kdaj drugič o teh drugih rečeh. Če ne bo prišlo vmes kaj tretjega).

In ko sem pred kratkim pokukal v Nemi grad ... - joj, bolje, da ne bi!
Zaslišal sem, da kak stavek mora steči drugače. In sem ga popravil. Presneto, potem pa se je ogalsil še en drug stavek, češ, da si on tudi želi malo redčenja in pristiženja. In potem ni bilo konca s temi mojimi prisluhi. 

Zdaj sem pri V.13 in komaj tretjem poglavju! (Je pa jih sedemnajst.) Stavki čakajo na termin pri frizerju. Da dobijo trajno ondulacijo.

Tako.

Glede vraževerja sem črtal vraže.

Prihaja Nemi grad. Da spregovori. Nemi grad - kmalu na vašem bralnem seznamu. Ali še bolje na vaši knjižni polici. 

Samo ne mi zdaj prosim postavljati vprašanja: Za kateri grad pa gre, Samo? (Hvala.)
Povej raje, a te zanima, kako bo počasi prihajalo (prišlo) do knjige?

DA/NE? (lajk/bljak)
Ker ti lahko odločaš. V konkretnem primeru: ali boš bral/a nadaljevanje ali ne.